Rodičia často riešia rešpektovanie hraníc, slušnosť, morálku, vytrvalosť, samostatnosť, zodpovednosť či pracovitosť, ale čo výchova ku šťastiu? Na to sa veľmi nemyslí.

1. Vzťah medzi rodičmi

Dá sa povedať, že dieťa má s polovice vyhraté vtedy, keď sa rodičia majú radi a vytvorili si spolu pekný vzťah. Pre dieťa je to zdrojom istoty a dôvery v celý svet, bude s toho čerpať po celý svoj život. Rodičia majú pri výchove potomka povinnosť milovať sa a dávať si to tiež najavo. Ak sa páry rozišli, je dôležité, aby udržiavali korektné vzťahy a nezaťahovali dieťa do ich sporu.

2. Spokojnosť nadovšetko

Pre dieťa je tiež dôležité, aby sa dobre a spokojne cítili obaja rodičia zvlášť, aby boli vyrovnaní. Rodičia sa preto musia starať o svoju dušu, dopriať si dostatok oddychu a robiť veci, ktoré ich bavia a tešia. Deti svojich rodičov často napodobňujú a preto je šťastná mama a šťastný otec najväčším vzorom pre dieťa.

3. Potreba obdivu a uznania

Deti príliš prahnú po pochvale a preto ich treba chváliť. Ale zasa pozor, netreba to s ním preháňať a vyjadrovať obdiv nad každou maličkosťou, pretože potom ocenenie stráca na svojej sile a význame. Pravidelne ale vyzdvihujte to, v čom na seba môže byť dieťa pyšné. V prípade kladného hodnotenia si pozitívny obraz o sebe ponesie do ďalšieho života.

4. Rozprávajte sa s nimi o tom, čo prežívajú

Rodičia sa zaujímajú menej o vnútorný svet dieťaťa a viac na obligátne otázky ako napríklad: Čo bolo v škole. Je dôležité pýtať sa ich nad čím premýšľa, čoho sa bojí, čo ho trápi a podobne. Tým, že vám dieťa porozpráva o tom, ako sa cítilo a čo si myslelo v danej situácii, môžete mu pomôcť pochopiť svet. Ideálny čas na rozhovor je večer pred spaním alebo cez víkend, keď sa spolu vyberiete na výlet.

5. Priestor na vyjadrenie sa a prejavenie

Rodičia častokrát bránia svojim deťom slobodne sa vyjadriť. Nebehaj, neskáč, upokoj sa, nehovor tak nahlas, nerev, neplač a podobne. Toto rodičia vyrieknu niekoľko krát denne a to iba preto, aby sa ich dieťa správalo „dobre“. Ale dieťa si to môže vybaviť po svojom: „Keď robím veci, ktoré ma bavia a keď vyjadrujem, čo cítim, je to zle. Nie som teda v poriadku“. Takto človek v živote nemôže veľmi uspieť a to buď zo strachu, že nemôže uskutočniť svoje sny a neprejaví tak naplno svoj potenciál alebo sa môže stať až prehnane vzdorovitým, k vlastnej škode.

6. Spoločná zábava

Deti milujú, keď je doma smiech a tak sa spolu zabávajte, bláznite sa, uvoľnite sa a radujte. Nevadí, že niečo nestihnete alebo to neurobíte dokonale. Dôležité je, že dieťa raz bude spomínať na veselých a radostných rodičov.

7. Splnenie potrieb

Ako prvou potrebou, ktorú rodičia musia dieťaťu splniť, je potreba fyzického kontaktu. Nebojte sa dieťa vziať na ruky, keď plače, dovoľte im dokonca aj spať s vami v posteli. Bojíte sa, že ho rozmaznáte? To rozhodne nie. Celé generácie týmto pomýleným presvedčením deti trpia dodnes. Dôsledkom sú depresie, znížená schopnosť nadväzovať kvalitné vzťahy a pocit trvalej nedostatočnosti a neprijatia.

8. Dajte si pozor pri hodnotení dieťaťa

Slová sú mocné a preto je treba narábať opatrne s negatívnym hodnotením dieťaťa. To, čo vyslovíte, síce nemusíte myslieť úplne vážne, no dieťa to takto pochopí. Nenadávajte preto svojmu dieťaťu do hlupákov a podobne. Namiesto kritiky skôr hovorte o tom, ako by to mohlo byť lepšie.

Foto: unsplash.com