Bojíte sa nosiť oblečenie tmavej farby, pretože by na ňom boli okamžite vidieť „snehové vločky“ padajúce z vašej hlavy? Svrbí vás pokožka hlavy natoľko, že hoci len dočasnú úľavu vám neprinesie ani intenzívne škrabanie? Možno ide o lupiny a možno o suchú pokožku hlavy.

Čo presne znamená mať suchú pokožku hlavy?

Suchá pokožka je pomerne bežne sa vyskytujúci stav kože, ktorý okrem rúk a nôh zasahuje aj okolie vlasov. Medzi charakteristické rysy suchej pokožky hlavy patria svrbivé miesta s odlupujúcimi sa čiastočkami kože. Suchú pokožku hlavy môže sprevádzať suchá pleť, môže byť ale tiež sprievodným javom seboroickej dermatitídy či psoriázy.

Je suchá pokožka príčinou vzniku lupín?

Suchá pokožka hlavy nezapríčiňuje vznik lupín ako takých. Vytvára suché a šupinaté miesta a hoci odumretá koža môže opadávať podobne ako lupiny, pri bližšom skúmaní sa dajú vypozorovať isté rozdiely. Šupinky suchej kože sú obvykle bielej farby, sú suché a majú tendenciu ostávať spojené so zasiahnutou oblasťou kože. Naproti tomu lupiny majú žltú farbu, mazľavý charakter a býva nimi pokrytá nielen pokožka hlavy, ale aj vlasy.

Čo teda zapríčiňuje vznik suchej pokožky?

Na vznik suchej pokožky vo všeobecnosti vplýva zhoršená kondícia kože, respektíve jej prirodzenej ochrannej vrstvy. Tá pôsobí nielen ako bariéra proti negatívnym vonkajším vplyvom, ale zároveň by mala zadržiavať prirodzenú vlhkosť v pokožke. Ak sa toto nedeje a koža sa dehydratuje, prejavy suchej pokožky na seba nenechajú dlho čakať. V takom prípade by mal nasledovať proces rehydratácie kože a začlenenie krému na suchú pleť či krému na suchú pokožku do rutinnej starostlivosti o pokožku. V prípade výskytu suchej pokožky hlavy často pomáha zmena šampónu či menej časté umývanie vlasov.

Suchá pokožka hlavy – otázky a odpovede
Suchá pokožka hlavy – otázky a odpovede (Foto: PR)

Vplýva na suchú pokožku aj počasie?

Vplyv počasia na zdravie pokožky je výrazný najmä počas zimných mesiacov. Teploty klesajú pod bod mrazu, vzduch je chladnejší a suchší a najmä citlivá pokožka tieto podmienky neznáša práve najlepšie. K vysušovaniu pokožky však dochádza aj v interiéroch, ktoré sú prekúrené a dlhodobo nevetrané. Ako sa starať o suchú pleť a pokožku v zime? Citlivejšiu kožu treba chrániť pred vplyvom mrazov a ostrého vetra, zabúdať by ste ale nemali ani na pravidelné vetranie miestností, v ktorých sa behom dňa zdržujete.

Čo zapríčiňuje vznik lupín?

Vznik lupín zapríčiňuje nadmerná tvorba kožného mazu. Tento stav urýchľuje produkciu kožných buniek – čím je buniek viac, tým väčšie množstvo ich zároveň odumiera. Po odumretí sa kožné bunky oddelia od pokožky, no ostávajú na jej povrchu či vo vlasoch, čo vnímame ako nepríjemné lupiny. Za vznik lupín však bývajú zodpovedné aj premnožené kvasinky či rôzne plesňové ochorenia kože.

Text:PR