Príroda zaliata slnečnými lúčmi priam láka k tomu, aby ste nesedeli doma a vydali sa do prírody či na nejaký výlet. V teplom počasí je priam hriech vybrať sa na výlet autom – tak prečo pre zmenu „neosedlať“ svojho dvojkolesového tátoša?

Rodinný výlet na bicykloch – ako sa naňho pripraviť?
(zdroj: unsplash.com)

Prečo nie elektrobicykel?

Na bicykli sa obvykle naučíme jazdiť ešte ako deti. S pribúdajúcim vekom je však ťažké udržať si kondíciu, obzvlášť, ak si na bicykel nesadáte veľmi často. V takom prípade je možno práve pre vás určený elektrobicykel, ktorý vám pri bicyklovaní môže asistovať. Nemusíte sa báť, že pri jeho používaní úplne zleniviete, pretože pomôcť vám môže len pri strmom stúpaní, alebo keď vám už ozaj sily nestačia. Má dokonca aj niekoľko stupňov podpory, takže viete regulovať, ako veľmi vám motor pri bicyklovaní má pomáhať.

Správny odev je priam nevyhnutnosťou

Ak sa už rozhodnete vybrať s celou rodinou na bicykle, nezabúdajte na správny cyklistický odev. Nemusíte hneď investovať do cyklistických topánok alebo drahých dresov, ale upnuté oblečenie má niečo do seba, pretože znižujú odpor vetra. Nezabudnite na pokrývku hlavy a okuliare, obzvlášť počas spomínaných slnečných dní. Pokrývkou hlavy by mala byť, samozrejme, prilba, aj keď v súčasnosti už nie je zákonnom stanovená jej povinnosť. Uchráni vás však pri mnohých nepríjemných pádoch. A nezabúdajte ani na plnú fľašu s vodou, tá by mala byť cyklistickou samozrejmosťou.

Urobte si medzinárodný výlet

Vybrať si z trás vhodných pre celú rodinu môže byť náročné ani nie tak kvôli tomu, že by ich bolo málo, ale naopak. Len Slovensko už v súčasnosti ponúka obrovské množstvo rôznych cyklochodníkov prechádzajúcich krásnou prírodou či mestom. Ak by ste mali chuť na trochu medzinárodnejší výlet, zaujímavou trasou je tá okolo Neusiedlerského jazera v Rakúsku, ktorá prechádza Slovenskom, Rakúskom a Maďarskom. Stráviť na nej môžete aj niekoľko dní a urobiť si tak rodinný predĺžený víkend. Obzvlášť, ak beriete so sebou malé deti, myslite na bezpečnosť. Držte sa vždy pri krajnici vozovky a dávajte najavo, kam idete. Signalizácia rukami nie je náročná a je dobré vopred si ju naštudovať a aktívne na cestách používať.