Určite ste sa pri nakupovaní stretli s tým, že na visačke bolo namiesto klasickej bavlny napísané „bio bavlna“ alebo „organická bavlna“. Poviete si, veď v čom je rozdiel? Veď klasická bavlna je skvelý, prírodný materiál. No nie je to úplne tak a v tomto článku vám prezradíme prečo.

Aké sú rozdiely medzi klasickou bavlnou a bio bavlnou? (Foto: unsplash.com)

Výhody a nevýhody bavlny

Bavlna sa pestuje už dlhé tisícročia. Poznali ju už aj v starovekom Egypte. Je prírodným materiálom, veľmi odolným voči mechanickému a chemickému poškodeniu, takže sa dobre naťahuje a len tak ju nezoderiete. Výhodou je aj jemnosť bavlny, na dotyk je veľmi príjemná a dobre saje vlhkosť. Má však aj svoje nevýhody – jednoducho sa pokrčí, takže bavlnené oblečenie si musíte zavesiť na vešiak alebo vždy pekne poskladať. V zime vás príliš nezahreje a vplyvom slnečného žiarenia stráca svoju pevnosť. Poznáme klasickú bavlnu a organickú bavlnu, o ktorej si povieme niečo viac.

Nebojte sa vyššej ceny

Ako aj pri inom sortimente, aj tu platí staré známe. Pri nákupoch cez internet vždy nakúpite lacnejšie. Využívajte aj zľavy a zľavové kupóny, vďaka čomu ušetríte ešte viac. Nemusíte ich ani zdĺhavo hľadať. Všetky nájdete na jednom mieste – stránka KuponyZdarma.sk zdržuje tisíce kupónov a akcií a nájdete tu zľavy pre všetky obľúbené slovenské eshopy. Tak schválne pozrite.

Vlastnosti organickej bavlny

BIO bavlna je výnimočná svojím návratom do minulosti. Teraz je produkcia oblečenia obrovská, všetky procesy musia prebiehať rýchlo, preto sa aj pri klasickej bavlne používajú chemikálie a látky na urýchlenie rastu a spracovania. Na druhej strane, BIO alebo organická bavlna sa pestuje v živej pôde, je pestovaná bez pesticídov a spracovávajú ju v súlade s medzinárodnými normami pre ekologickú výrobu.  Práve takúto využíva aj ZdraveTricko čo potvrdzuje recenzia – jedná sa o české výrobky za prijateľné ceny spĺňajúce aj najprísnejšie normy.

Proces výroby tohto materiálu je šetrný nie len k prírode, ale aj k nášmu telu, pretože neuvoľňuje na pokožku žiadne nebezpečné látky. Organická bavlna je na dotyk jemnejšia, pretože nie je porušená žiadnymi chemikáliami. Je kvalitnejšia, odolnejšia a priedušnejšia. Pokožka lepšie dýcha a táto bavlna nespôsobuje žiadne alergické reakcie. Pri nákupe oblečenia z bio bavlny skontrolujte, či sa tam nachádza overený certifikát potvrdzujúci takúto kvalitu.