Vyhnúť sa stresu je v bežnom živote nemožné. Z každej strany na nás útočí negativita, nepríjemné správy a neistota. Obzvlášť v tehotenstve, ktoré samé o sebe prináša stres, je dôležité, aby ste ho mali pod kontrolou. Dá sa to vôbec?

Stres v tehotenstve? Ako ho zvládať, aby ste neublížili bábätku
(zdroj: unsplash.com)

Pozitívny stres? Aj taký existuje!

Stres nemusí byť vždy iba negatívny. Poznáme aj pozitívny stres, ktorý sa dá zjednodušene opísať ako motýliky v bruchu pred prvým rande či stretnutím s milovanou osobou. Zlepšuje náš výkon a pomáha dosiahnuť cieľ. Všetok ostatný stres je však negatívny a môže vyústiť až do depresie či ovplyvnenia fyzického zdravia človeka. V tehotenstve vraj žena môže už len svojimi emóciami ovplyvniť aj plod. Bežný stres ako taký nie je sám o sebe až takým veľkým problémom, no častokrát vedie u mamičiek k problémom so spánkom, bolesťami hlavy, nechutenstvu alebo prejedaniu sa. A to všetko môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy.

Meditácia a pohyb aj v tehotenstve

Dlhodobá prítomnosť stresových hormónov v tele tehotnej ženy môže ovplyvniť vývoj niektorých orgánov dieťaťa, môže dôjsť k jeho predčasnému narodeniu či príliš nízkej hmotnosti pri narodení. Preto môžete od gynekológov pri tehotenstve počuť veľakrát, aby ste oddychovali a relaxovali. Ako sa teda vyhnúť stresovým situáciám a udržať sa deväť mesiacov v čo najväčšom pokoji? Endorfíny sa v tele tvoria pri pohybe a hoci je ten váš pri tehotenstve o niečo obmedzenejší, cvičte a meditujte. Odporúča sa ľahké cvičenie ako gravidjoga či plávanie. Vynikajúce sú samozrejme aj prechádzky na čerstvom vzduchu.

Požiadať o pomoc nie je hanba

Stresu sa vyhnete aj tak, že budete robiť len činnosti, ktoré sú nevyhnutné a ktoré vás nestresujú. Nebojte sa požiadať o pomoc – hoci tehotenstvo nie je choroba, okolie by malo na váš stav brať ohľad a byť vám nablízku. Ak stále pracujete, skúste sa dohodnúť so svojím zamestnávateľom na iných pracovných podmienkach, ako flexibilnejší pracovný čas, home office a podobne. Absolvujte predpôrodný kurz – budete vedieť, čo vás čaká a na čo sa pripraviť. Snažte sa nastaviť svoju myseľ čo najpozitívnejšie. Ani zmeny, ktoré sa dejú na vašom tele, by vás od toho nemali odradiť. Sú predsa len dočasné, po pôrode odznejú a prinesú vám to najväčšie šťastie vášho života.