Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Často však máme aj príliš ochranárske sklony. Snažíme sa, aby sa našim deťom nič nestalo. Stále stojíme pri nich a podávame im našu pomocnú ruku. Takouto výchovou však môžeme znížiť sebavedomie dieťaťa. Nepatríte aj vy k takémuto typu rodičov?

Počuli ste už o helikoptérovom rodičovi? Pozor, možno ním ste aj vy!
(zdroj: unsplash.com)

Keď sa nad deťmi „vznášate“

Nechoď tam – spadneš! Neloz tam – buchneš sa! Mnohí rodičia sú nonstop v strehu, aby ochránili svoje dieťa a boli pri ňom vždy, keď sa naskytne nejaký problém. Výchova deti môže mať mnoho podôb. Niektorí rodičia preferujú sparťanskú výchovu, iní sú skôr benevolentnejší a nechávajú deťom v živote voľnú ruku – bez akýchkoľvek stanovených pravidiel. No sú tú aj takí, ktorí svojim deťom venujú nadmernú pozornosť. Tzv. helikoptéroví rodičia sú veľmi angažovaní, prehnane starostliví a neúnavne dohliadajú na každý aspekt života svojich detí. Dokonca majú sklony konať v mene svojich detí. Helikoptéroví rodičia sa niekedy nazývajú „vznášajúci sa rodičia“, pretože sa vznášajú nad svojimi deťmi. Robia hluk ako helikoptéra a pri prvom náznaku problémov priletia zachrániť svoje deti.

Čo vás prezradí

Helikoptéroví rodičia sú príliš ochranárski a nedokážu pustiť svoje deti „z rúk“. Sú to tí rodičia, ktorí vybavujú všetko za svoje deti, bez ohľadu na ich vek. Pokojne zatelefonujú vedeniu školy v mene svojich detí, aby im vybavili lepšie ubytovanie. Nemajú problém ani sťažovať sa profesorom na neuspokojivú známku, ktoré ich dieťa dostalo. Čo patrí medzi príznaky tzv. helikoptérového rodiča? Robíte deťom školské úlohy. Držíte svoje deti nakrátko. Ste pre nich v podstate ich sluhom. Nedovolíte im zlyhať a snažíte sa o ich dokonalosť. Považujete deti za svoju trofej. Voľný čas im vypĺňate aktivitami, ktoré oslovujú vás. Schvaľujete im priateľov. Našli ste sa? Tak si prečítajte aj niečo o tom, ako sa helikoptérového rodičovstva zbaviť!

Nastavte hranice aj sebe

Ak chcete dať deťom voľnú ruku a netúžite byť až príliš ochranárski, mali by ste podniknúť isté kroky, vďaka ktorým sa vaše deti stanú nezávislejšími. V praxi to znamená nechať deti bojovať, dovoliť im byť sklamané a pomôcť im prekonať neúspech. Znamená to tiež nechať deti robiť úlohy, ktorých sú fyzicky a psychicky schopné. Je pochopiteľné, že chcete svojim deťom venovať veľkú pozornosť a s nárastom internetu a sociálnych médií môže byť uplatňovanie hraníc skutočne výhodné. A hoci je dôležité venovať pozornosť tomu, čo vaše deti robia, čo sledujú a koho sledujú na sociálnych sieťach, netreba zachádzať až príliš ďaleko – aj vy, ako rodičia, si musíte nastaviť hranice. Je lepšie s dieťaťom komunikovať a vysvetliť im všetky nástrahy. Je dobré, aby bola ich ochrana vo virtuálnom svete poistená aj technicky, či už prostredníctvom rodičovskej zámky alebo rôznych aplikácií a programov, ktoré im nedovolia navštevovať nevhodné stránky. A ak práve uvažujete o kúpe mobilného telefónu či iného zariadenia pre svoje dieťa, určite využite zľavové kódy a kupóny. Vo všeobecnosti platí – povoľte uzdu a nechajte deti rozhodovať sa samé. Len tak z nich vyrastú odolné a sebavedomé osoby, ktoré tento svet potrebuje.