Rozhodne sa to stáva aj vám. Nakúpite si čerstvú zeleninu, a ani sa nenazdáte a môžete to celé rovno vyhodiť do koša. Takmer každodenným nepriateľom v kuchyni, s ktorým musíme bojovať je pleseň, hniloba alebo kvitnúca zelenina. Preto sme sa pozreli bližšie hneď na 7 obľúbených druhov zeleniny v našich končinách.

Zelenina potrebuje dýchať a preto ju ukladajte v priedušných nádobách ako napríklad v sieťkovaných vreciach. Najhoršie je vzduchové plastové vrecko. Nečistite ani neumývajte zeleninu predtým, ako ich použijete, pretože to spôsobí znehodnotenie potraviny.

Ako na správne skladovanie zeleniny

Cesnak – skladujte pri izbovej teplote v otvorenej nádobe. Je možné skladovať ho aj s cibuľou. Nečistíte ho, kým ho nepoužijete do pokrmu.

Cibuľa – vezmite čisté silonky, do každej nohy dajte po jednej cibuli a urobte uzol. Takto môžete naukladať na seba niekoľko cibúľ a zavesiť ich na miesto, kde je izbová teplota. Ak nemáte takúto možnosť, tak ju skladujte rovnako, ako cesnak. Dôležité je ale neskladovať ju v chladničke, pretože vlhkosť a nízka teplota spôsobia, že sa cibuľa zmení.

Zemiaky – treba ich udržiavať v tmavom a na chladnom mieste (napríklad špajz), no neskladujte ich v chladničke, ale v papierovom vrecku. Ten je priedušnejší ako plast. Držte ich ďalej od cibule a ovocia ako je napríklad jablko.

Mrkva – dôležité je odrezať zelenú vňať, pretože tá spôsobuje vlhkosť a tým sa mrkva skôr pokazí. Potom ju môžete dať do chladničky na maximálne dva týždne.

Ružičkový kel – ak je na stonke, vydrží dlhšie. Ak ste si ale kúpili iba jeho hlavičky, nechajte ich zamraziť v uzatvárateľnom vrecku. Pred varením odstráňte vonkajšie listy. Pri ružičkovom kele platí, čím dlhšie je skladovaný, tým výraznejšia bude jeho chuť.

Uhorky – mali by ste ich udržiavať niekde na polici pri izbovej teplote a nie v chladničke. Kvôli chladu sa budu rýchlejšie kaziť. Neskladujte ich hlavne v blízkosti banánov, melónov a paradajok.

Paradajky – skladujte ich v komore na polici pri izbovej teplote. Pre krátkodobé skladovanie ich môžete umiestniť do papierového sáčku a položiť na chladnejšie miesto v kuchyni. Ukladajte ich lícom hore, mimo dosahu priameho slnečného svetla.

Foto: unsplash.com