Domáca tlačiareň je vec pohodlná. Stará sa o dostupnosť tlačených dokumentov alebo fotografií, ktoré potrebujete pre svoje potreby. Predtým, ako sa však rozhodnete, ktorú tlačiareň si kúpite pre svoj domov, prečítajte si tento článok.

Ako si vybrať tlačiareň pre celú rodinu?
Ako si vybrať tlačiareň pre celú rodinu? (Foto: naplne-do-tlaciarni.sk)

Existujú dva hlavné typy tlačiarní, ktoré sú pre domácnosť vhodné – atramentové a laserové. Pozrime sa spoločne na ich výhody.

Monochromatická laserová tlačiareň

Laserová tlačiareň tlačí tzv. „práškovým atramentom“. Existujú dva typy: farebný a monochromatický. Monochromatická tlačiareň sa najlepšie používa na tlač jednoduchých dokumentov, ktoré neobsahujú ilustrácie ani zložitú grafiku.

Problémom môže byť vyššia cena, ktorú vám ale vykompenzuje zasa dobrý tip na výber lacných tonerov, ktoré do nej budete potrebovať.

Farebná laserová tlačiareň

Farebná laserová tlačiareň pracuje na rovnakých princípoch. Rozdiel je v tom, že môže tlačiť aj dokumenty, ktoré potrebujete zvýrazniť farbou. Samozrejme, bez kvalitných tonerov Samsung toho veľa nezvládnete.

Atramentová tlačiareň

Atramentová tlačiareň používa na tlač na papier cez dýzy tlačovej hlavy atrament. Môžu byť rovnako čiernobiele aj farebné.

Výhody atramentovej tlačiarne:

  • vynikajúca kvalita pri tlači farebných obrázkov; na špeciálnom papieri nie je kvalita výtlačkov horšia ako fotografie vytlačené v laboratóriu;
  • relatívne nízka cena tlačiarne;
  • lacné atramentové kazety;
  • vysoká rýchlosť tlače.

Pre lepší prehľad si to na záver teda zhrnieme. Monochromatická laserová tlačiareň je ideálna na tlač veľkého počtu textových dokumentov bez obrázkov. Táto tlačiareň sa ľahko používa, vyžaduje malú údržbu a je vždy pripravená na prácu, a to aj po dlhej prestávke. Naviac tonerové náplne vám vystačia na tlač veľkého počtu strán.

Ak plánujete tlačiť farebné dokumenty, oplatí sa venovať pozornosť atramentovým tryskám. Nezabudnite, že atramentová tlačiareň si ale vyžaduje viac starostlivosti. Po dlhšej prestávke môže atrament v atramentovej tlačiarni vyschnúť a upchať trysky. Preto ju je lepšie a potrebné používať častejšie, čo bude zasa vplývať na hladinu atramentu v kazete.

Ak sa neviete stále rozhodnúť, opýtajte sa priamo predajcov a modely v predajni alebo e-shope porovnajte.

Text:PR