Záclony a závesy nie sú z látky, ako napríklad oblečenie alebo iné textílie, preto si vyžadujú aj špeciálnu starostlivosť. Viete akú starostlivosť vyžadujú, ako ich správne prať a sušiť? Ak ste si odpovedali nie, tak ste na správnom mieste. Správna údržba je tiež kľúčom k čo najdlhšej životnosti záclon a závesov.

Starostlivosť o záclony a závesy – ako ich správne prať a sušiť (Foto: unsplash.com)

Správne pranie záclon krok po kroku

Záclony by ste nemali prať príliš často. Nie je to len preto, že časté pranie nepotrebujú, ale každým praním sa opotrebujú a nebudú vyzerať tak, ako predtým. Všeobecným pravidlom je, že by ste ich nemali prať častejšie ako dvakrát do roka. Ideálne je to spojiť s umývaním okien, tie sa tiež zvyknú umývať 2 – 4krát do roka.

Keď si záclonu kupujete, tak by mali byť priložené informácie od výrobcu. Tam zistíte, ako máte záclonu vyprať, na akej teplote a čo môžete a nemôžete používať. Niektoré záclony sa môžu prať v práčke, iné je možné prať len v rukách. Čo sa týka pracieho prostriedku, tak odporúčame použiť klasický prášok alebo gél na biele oblečenie. Vyhnite sa použitiu aviváže alebo prostriedkom na zmäkčenie bielizne.

Starostlivosť o záclony a závesy – ako ich správne prať a sušiť (Foto: unsplash.com)

Ako sušiť a žehliť záclony

Keď už sú záclony vypraté, je na čase pustiť sa do sušenia. Nikdy ich nedávajte do sušičky, ideálne je zavesiť ich na sušiak vonku, kde ich vietor prefúka. Keď sú ešte záclony vlhké (nie mokré), tak je čas ich zavesiť. V prípade, že nie sú vyrobené z veľmi krčivého materiálu, tak ich ani netreba žehliť, pretože sa vyrovnajú svojou váhou a tým, že ich zavesíte, keď sú ešte vlhké. Ak sa rozhodnete pre žehlenie záclon, nastavte si na žehličke najnižšiu možnú teplotu a buďte maximálne opatrní.