Začiatok školského roka je predovšetkým u prváčikov spojený so zmenami v ich izbách. Na čo by ste si mali dať pri zariaďovaní detskej izby pre školopovinných pozor? Prinášame päť základných tipov.

Dostatočná miera denného svetla

V mnohých detských izbách je iba jedno veľké okno, čo znamená, že v tejto izbe je prirodzeného svetla oveľa menej ako napríklad v obývačke. Keďže je ho málo, je nutné kompenzovať ho elektrickými zdrojmi. Základom je vždy centrálne svetlo, u ktorého sa odporúča vyššia svietivosť. Najideálnejšie sú LED žiarovky, pretože ich spotreba je najnižšia. Nezabudnite tiež ani na bodové svetlá. Mali by sa vyskytovať hlavne pri stole a posteli. Najmä pri miestach, kde si dieťa najčastejšie číta alebo sa učí. Nedostatok svetla pri čítaní spôsobuje vyčerpanie očí, únavu, či pocit suchých očí a preto je dôležité myslieť na to už pri plánovaní svetiel v izbe.

Súkromie je dôležité

Ak zariaďujete izbu pre svoje deti, je pri tom dôležité myslieť aj na dostatočné súkromie. Okrem závesov alebo záclon sa o tom hlavne postará vhodne zvolená tieniaca technika. Žalúzie vedia zachytiť až 94% tepelnej energie ešte pred vstupom do miestnosti, rolety zasa pomáhajú s odhlučnením a v zimných mesiacoch dokážu zadržať teplo v interiéri. Obe varianty tak ponúkajú okrem zvýšeného súkromia aj ďalšiu pridanú hodnotu.

Foto: unsplash.com